BLOG

Alkohol na diecie. Jak nie zepsuć formy?

Wyjście na miasto z paczką znajomych, impreza w klubie, spotkanie z klientem, czy kolacja urodzinowa z drugą połówką? Bardzo często dostajemy pytania od podopiecznych: „co wtedy z alkoholem”? Chociaż mogłoby się wydawać inaczej, to trener też człowiek. Dbając o komfort i efekty swoich podopiecznych postanowiliśmy poruszyć temat alkoholu oraz imprez w naszej książce Game Changer. W internecie nie ma podobnych poradników żywieniowych, dlatego dzisiaj podzielimy się tym specjalnym rozdziałem Game Changera ze wszystkimi. Tylko rzetelne informacje i konkretne strategie do zastosowania. Pomimo pokaźnej treści, to wciąż tylko mała próbka tego co znajduje się w naszej książce.

Uwaga! Nie zachęcamy do spożywania alkoholu. To nie jest poradnik „jak pić i chudnąć”. Alkohol jest szkodliwy, ale rozumiemy, że każdy czasem chce skorzystać z jego uroków. Dajemy Wam fragment naszego how-to jak zminimalizować negatywny wpływ alkoholu na formę.

Z tego rozdziału dowiesz się:

Oczywiście, nie jesteśmy zwolennikami nadużywania alkoholu, zwłaszcza podczas robienia formy. Częste spożywanie alkoholu w dużych ilościach zawsze będzie miało negatywny wpływ na twoje efekty. Musisz mieć tego pełną świadomość! Na czas redukcji zawsze lepiej zachować większą wstrzemięźliwość.

Musisz pamiętać, że piwko zawsze smakuje lepiej, gdy sączysz je z kratą na brzuchu w pełnym słońcu upalnej Juraty. A nie jak co roku za parawanem, bo nie potrafiłeś sobie odmówić kilku mocnych imprez i syfiastego jedzenia po. Kiedy jednak jeszcze w trakcie robienia formy pojawia się specjalna okazja, wtedy na ratunek spieszy Game Changer.

Dzięki wiedzy zawartej w tym rozdziale Game Changera wykorzystasz skuteczne metody, które znają nasi podopieczni. Tak wygląda Mindset Ponad Poziom w praktyce.

Czy kalorie z alkoholu się liczą?

Kalorie z alkoholu liczą się tak samo jak z innych makroskładników. Dlatego jego spożycie trzeba uwzględnić w bilansie. Ale to nie wszystko. Alkohol jest toksyczny dla twojego organizmu. Twoje ciało robi wszystko, by jak najszybciej się go pozbyć. Z tego powodu oksydacja (spalanie) alkoholu w ludzkim ciele wynosi praktycznie 100%. Niestety oznacza to, że oksydacja węglowodanów, tłuszczów oraz białek dostarczanych z alkoholem spada. I tak przykładowo etanol zmniejsza spalanie tłuszczów o ok. 79%. Dlatego wódka do burgera sprawia, że podwójny ser odkłada się o wiele łatwiej w tkance tłuszczowej. Podobnie cukier, gdy przepijasz alkohol słodzonym napojem.

Alkohol, a przekąski i podjadanie

Alkohol ma wpływ na układ nagrody w mózgu i ‘’nagradzający’’ efekt jedzenia. Dodatkowo bardzo szybko podnosi poziom cukru we krwi. Dzięki temu o wiele łatwiej ulegasz impulsom i pokusom. To wpływa na twoje preferencje żywieniowe. W konsekwencji chętniej sięgniesz po żywność bogatą w tłuszcz i węglowodany. Właśnie dlatego tak łatwo jest dostarczyć setki dodatkowych kalorii podczas jednej imprezy. Jeśli w takim dniu znacznie przekroczysz bilans kaloryczny, to musisz liczyć się z gorszymi efektami lub ich brakiem.

Kaloryczność popularnych alkoholi

Alkohole

Kaloryczność win

Wina

Ile kalorii możesz niepotrzebnie dostarczać

Napoje

Tabela słodzonych napojów służy tylko zobrazowaniu, ile kalorii można nieświadomie spożyć niepotrzebnie. Wystrzegaj się takich dodatków do alkoholu. Jeśli już musisz go spożywać, to z napojami zero.

Jak rozegrać imprezy, aby nie zepsuć formy

Podczas robienia formy najważniejszy jest bilans kaloryczny. Pamiętaj, że w trakcie deficytu masz niższą pulę kalorii do rozdysponowania i bardzo łatwo przekroczyć bilans. Dlatego jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach zalecamy czasową wstrzemięźliwość lub bardzo duży umiar w spożywaniu alkoholu. Okazji będzie jeszcze mnóstwo i robienie formy nie oznacza abstynencji do końca życia. Jeśli jednak okazja jest szczególna i masz ochotę na trochę alkoholu, to należy go odpowiednio wliczyć.

Najważniejsza jest odpowiednia manipulacja kaloriami z jadłospisu. W dniu, w którym chcesz spożyć alkohol musisz obciąć kalorie i zostawić sobie bezpieczny zapas. Robisz to wyrzucając 1 lub 2 posiłki z jadłospisu. Dzięki temu zmieścisz się w założonym bilansie spożywając alkohol.

Jak wliczać alkohol do bilansu

Korzystając z tabel obliczasz ilość wybranego alkoholu w odniesieniu do kaloryczności danego posiłku. Ilość kalorii z alkoholu powinna być niższa niż ilość kalorii w posiłku (zostawiamy zapas w razie ewentualnej pomyłki w oszacowaniu ilości spożytego alkoholu).

Jak zamienić Kaszotto

Jak rozłożyć posiłki w dniu imprezy

Poniżej przykład, jak możesz rozłożyć jedzenie w dniu imprezy, w sytuacji, gdy zamieniasz cały posiłek na alkohol.

Rozkład posiłków w dniu imprezy

Alkohol w mniejszej ilości

Wliczanie mniejszej ilości

Ten sposób jest bardziej optymalny niż zamiana całego posiłku na alkohol. Dzięki temu rozwiązanie nie będzie problemu z „alkoholowym apetytem”. W efekcie zmniejszysz łaknienie na przetworzone produkty i słone przekąski. To uchroni cię przed spożyciem nadmiaru kalorii.

Jak rozłożyć posiłki przy małej ilości alkoholu

Rozkład przy mniejszej ilości

Zaprezentowane schematy w tym rozdziale są opcją podczas okazjonalnej imprezy. W celu zapewnienia sobie jak najlepszych efektów nie korzystaj z nich zbyt często.

Musisz pamiętać, że większe ilości alkoholu spożywane regularnie mogą spowolnić, zahamować, a nawet cofnąć Twoje postępy! Alkohol ma kalorie, a do tego wzmaga apetyt. Po jego spożyciu ciężej będzie Ci utrzymać założenia jadłospisu. Jeśli po spożyciu alkoholu raport pokaże większe pomiary, to znaczy, że bilans został przekroczony. Pamiętaj, to Ty dbasz o tempo swoich postępów!

Jeśli na imprezie lub podczas danej okazji nie masz możliwości spożycia własnego jedzenia, to staraj się wybierać produkty jak najbardziej zbliżone do tych z jadłospisu (skorzystaj z listy produktów na wyjazd). Nie każemy Ci zabierać wszędzie ze sobą wagi. To co jest najważniejsze w takiej sytuacji to umiar oraz świadomość żywieniowa.

Podsumowanie

Teraz widzisz, że nazwa Game Changer nie wzięła się znikąd. Dzięki niemu założenia jadłospisu i treningów nie boją się konfrontacji z rzeczywistością. Robienie formy nigdy nie było bardziej ludzkie. A to wciąż tylko ułamek jego zawartości…

  1. Jeśli pijesz alkohol, to w trosce o swoje efekty musisz uwzględnić go w bilansie.
  2. Zawsze powinieneś wybierać alkohol o małej kaloryczności, bez dodatku słodzonych napojów.
  3. Podstawą zachowania efektów jest odpowiednia manipulacja bilansem kalorycznym.
  4. Umiar i rozsądek to podstawowy oręż każdej osoby robiącej formę.
  5. Nie traktuj powyższych strategii jako przyzwolenia dla nadużywania alkoholu!
  6. Jeśli piłeś alkohol to nie jedź! Zamiast tego zrób szybki spacer do domu i spal trochę kcal.


Chcesz mieć jeszcze lepszą kontrolę nad formą?
Koniecznie sprawdź Ready to CHEAT.

Co zjeść na mieście na redukcji? Co podczas wesela? Jak wliczyć obiad u babci? Czy wakacje zniszczą moje efekty? W e-booku Ready to CHEAT znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Jeśli możesz, podziel się artykułem na swoim Instagramie lub Facebooku. Będziemy wdzięczni za udostępnienie. Niech Armia Ponad Poziom rośnie w siłę i alkohol nie spędza wam snu z powiek podczas robienia formy!

O nas

Cześć! Jesteśmy Ponad Poziom. Zawodowo pomagamy robić formę. Uczymy odpowiedniego odżywiania i trenowania. Z nami dowiesz się jak w łatwy i przystępny sposób trwale zmienić swoje nawyki. Zdrowe odżywianie nigdy nie było prostsze, a treningi tak skuteczne. Twój czas jest bezcenny, dlatego nie marnuj go na nieskuteczne rozwiązania. Zasługujesz na najlepsze.
Ponad Poziom

Ponad Poziom

POWIADOMKI

Zapisz się, aby być na bieżąco z najnowszymi artykułami!

Dołącz do naszego szkolenia

Dołącz się do naszego szkolenia i dowiedz się jak skutecznie spalać tłuszcz! Nauczymy Cię jak robić to najlepiej i raz na zawsze.

Inspiracje

#ponadpoziom girls

Inspiracje

#ponadpoziom boys

Nasz Fb

Insta